اصفهان، خیابان توحید میانی، بالای داروخانه دی، ساختمان پزشکی توحید

09026553928

031-36281305

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

را در 

کلینیک دکتر مرجان حداد

به بهترین شکل تجربه کنید.

این روزها لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. این در حالی است که انجمن متخصصان پوست آمریکا اعلام کرده تمام موهای ناخواسته در اثر لیزر از بین نمی روند زیرا برخی از آنها نسبت به درمان با لیزر مقاوم هستند و برخی دیگر هم قدرت رشد مجدد پس از لیزر را دارند.

متخصصان این انجمن بر این باورند که در ایده آل ترین شرایط ممکن هم امکان بازگشت و رشد مجدد حدود 30-20 درصد از موهای لیزرشده وجود دارد. لیزر موهای زائد، جزو آن گروه از خدمات زیبایی است که باید و نبایدهای زیادی درباره آن وجود دارد و حتی محدودیت ها یا ممنوعیت هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است.در ادامه مطالبی را بررسی میکنیم که میتواند در تصمیم گیری شما تاثیر داشته باشد.

مشکلات هورمونی و لیزر موهای زائد 

توجه داشته باشید موهای زائد، اضافی یا ناخواسته به 2 دلیل هورمونی یا غیرهورمونی ایجاد می شوند. اگر دلایل هورمونی باعث ایجاد موهای زائد شوند، شما نمی توانید با لیزر موهای زاید به دنبال درمانی قطعی برای این موها باشید. اختلالات هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی کیستیک باعث می شود خانم ها در قسمت هایی از بدن خود که به طور طبیعی مو ندارند، با موهای ضخیم و تیره مواجه شوند. از این رو، چنین افرادی باید ابتدا بیماری و سپس موهای زائد خود را درمان کنند.

توصیه به اینگونه افراد این است که درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود را هم انجام دهند. درمان دارویی از رشد موهای جدید پیشگیری می کند و لیزر هم همزمان، موهای ایجاد شده را از بین می برد. این در حالی است که لیزر بدون داوردرمانی برای این بیماران، فقط صرف هزینه اضافی و بی فایده است.

معیار رنگ پوست

از آنجایی که امکان سوختگی و آسیب های پوستی با لیزر موهای زائد در افرادی با پوست های تیره بیشتر است، توصیه می شود افرادی که سولاریوم کرده اند، حمام آفتاب گرفته اند یا پوست های بسیار تیره ای دارند، از لیزر کردن موهای زائد خود پرهیز یا در مورد این کار با پزشک پوست مشورت کنند. لیزر کردن موهای زائد در این افراد و توسط اپراتورهای کارنابلد، چیزی جز سوختگی های شدید پوستی را برای آنها به دنبال نخواهد داشت؛ سوختگی هایی که ممکن است لک های پوستی ناشی از آنها گاهی تا آخر عمر هم همراهشان بماند.لیزر موهای زائد نیازمند تخصص و استفاده از دستگاهها ی استاندارد جهانی است کلینیک لیزر دکتر مرجان حداد دارای دو نمونه از بهترین دستگاههای دنیا موسوم به الکساندرایت امریکایی و لیزر دایود میباشد که در ادامه توضیحاتی درباره ی هرکدام ارائه خواهیم کرد.

یک کلینیک لیزر خوب باید چه مشخصه هایی داشته باشد ؟

ابتدا تخصص بالا و بهره گیری از آخرین فنون لیزر موهای زائد سپس دستگاهها و تجهیزات با کیفیت و اورجینال.

برخی مراجعان میگویند به جای لیزر از اپی لیدی استفاده کردیم و متاسفانه موهای زیر پوستی ایجاد شده است، در برخی دیگر از افراد نیز، اپیلاسیون،موم (Wax) ،الکترولیز یا سایر روشهای مرسوم باعث ایجاد لک ، قرمزی یا فرورفتگی پوست شده که متاسفانه درمان آنها ساده نیست،بنابراین بهترین روش ازبین بردن و کاهش دائمی موهای زائد استفاده از لیزر میباشد. ما در این مجموعه لیزر موهای زائد توسط دستگاه الکساندرایت آمریکایی را پیشنهاد میکنیم.

چرا لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می‌شود؟

علت اين موضوع ، چرخه رشد مو در انسان است. به عبارت دیگر؛ هر تار مو، سه مرحله تکاملی را طى مى‌كند:

١- مرحله رشد يا آناژن ٢- مرحله انتقالی با كاتاژن ٣- مرحله استراحت يا تلوژن .

ليزر فقط روى موهايى كه در مرحله رشد يا آناژن هستند، مؤثر بوده و روى موهايى كه در مراحل كاتاژن و تلوژن باشند، بى تأثير است،به همين علت يكى ازعوامل مؤثر در اثربخشى ليزر، تعداد موهاى درمرحله آناژن ناحيه اى است كه ليزر مى‌شود.

چرخه رشد مو

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌شود از چپ به راست مراحل آناژن، کاتاژن و تلوژن و ارتباط ساقه مو با بخش سلولی مولد ساقه مو که برای درک نحوه عملکرد لیزر موهای زائد روی موها در فازهای مختلف اهمیت زیادی دارد، نشان داده شده است.

براى دانستن اينكه، كدام نوع ليزر موى زائد براى شما مناسبتر است،ابتدا بايد نوع پوستتان را بشناسيد.

انواع لیزر موهای زائد

ليزرها، براساس طول موج نورى كه توليد مى كنند، طبقه بندى مى‌شوند، مهمترين ليزر هاى موى زائد عبارتند از:

  1. ليزر الكساندرايت با طول موج ٧٥٥ نانومتر؛ لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد در پوست های نوع 1، 2، 3 و 4 کاربرد دارد و در حال حاضر محبوبترین و شناخته شده ترین لیزر موی زائد در ایران است ولی نکته مهم اینست که تنها الکساندرایت بودن کافی نیست، بهترین و موثرترین لیزر الکس درحال حاضر، لیزر Gentlelase کمپانی کندلا آمریکاست که در مدل جدید 2015 یعنی Pro-U ؛ با استفاده از تکنولوژی خنک کننده DCD، مشکل درد و سوزش ناشی از لیزر موهای زائد را، برطرف کرده است و در عین حال آنقدر کارآمد و موثر است که در ۵-۳ جلسه موهای زائد را بطور کامل و دائمى از بین می‌برد. لیزر آپوجی(Apogee) ساخت کمپانی cynosure آمریکا، لیزر الکس دیگر موجود در بازار ایران است. در واقع کمپانی cynosure و candela دو کمپانی برتر و رقیب در زمینه تولید لیزر الکساندرایت هستند ولی ازآنجا که Cynosure چندسالی است که هیچ نوآوری در زمینه لیزر الکس نداشته است بعد از عرضه لیزر Gentlelase مدل Pro-U در سال 2015 توسط Candela و معرفی سیستم خنک کننده DCD، که باعث بی درد شدن لیزر موی زائد می‌شود، لیزر Gentlelase محبوبیت بیشتری نسبت به Apogee پیداکرده است.
  2.  لیزر دایود با طول موج 810 نانومتر: این لیزر برای تمام انواع پوست حتی پوست های تیره قابل استفاده است و به علت قدرت نفوذ زیاد به عمق پوست، می‌تواند موهای زیر پوست را نیز از بین ببرد. در حال حاضر بهترین لیزر دایود؛ لیزر Lightsheer ساخت کمپانی Lumenis آمریکاست.
  3. ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر؛ اين ليزر براى رفع موهاى زائد در پوست‌هاى تيره و بسيارتيره (نوع ۵ و ۶) كاربرد دارد و استفاده از آن محدود به موارد خاص مى‌باشد.
  4. IPL يا (intense pulse light) كه به علت ارزان و در دسترس بودن و سهولت استفاده، بسيار رايج شده است (بطوريكه نوع خانگى آن نيز در بازار موجود است) اصلاً ليزر نيست و در واقع نور شديد پالسى است كه توسط يك لامپ گزنون توليد مى‌شود و مانند ليزر روى سطح پوست تابيده مى‌شود، اما هم از نظر تأثير روى موهاى زائد و هم تعداد جلسات درمانى با لیزر موهای زائد متفاوت است.
علت تفاوت IPL با لیزر موهای زائد آنست كه:

لیزر موهای زائد متشكل از پرتوهاى نورى موازى، تك طول موج و هم فاز است كه در نتيجه داراى انرژى و قدرت نفوذ بسيار زياد است ولى IPL شامل انواع طول موج‌هايى از نور مثلاً ( ٦٠٠ تا ١٢٠٠ نانومتر) است كه هم فاز نبوده و پرتوهاى آن كاملاً واگراست و مانند نور فلاش دوربين عكاسى در همه جهات پخش مى‌شود، بنابراين نمى‌تواند، انرژى كافى و قدرت نفوذ لازم به عمق پوست، كه براى از بين بردن سلول هاى مولد موهاى زائد، مورد نياز است را به خوبى لیزر موهای زائد، تأمين نمايد.

انتخاب ليزر مناسب

چگونه لیزر موهای زائد مناسب را انتخاب كنيم؟ جواب اين سؤال بسته به اينكه بخواهيد فقط بخش كوچكى از بدن مثلاً زيربغل خود را ليزر كنيد يا از موهاى زائد كل بدن خلاص شويد، از چند صد هزار تا چند مليون تومان ارزش دارد، چون اگر اشتباهاً به مراكزى كه دستگاه ليزر خوبى ندارند يا از آى پى ال نامناسب استفاده مى كنند، مراجعه كنيد، پولى كه پرداخت مى كنيد را از دست مى دهيد و موهاى زائد هم بعد از چند ماه دوباره برميگردند.

پس مهمترين نكته اينست كه در مورد نوع و كیفيت دستگاه ليزر جايى كه قرار است براى رفع موهاى زائد خود به آن مراجعه كنيد، مطمئن شويد، درحال حاضر يكى از بهترين دستگاه های لیزر موهای زائد، لیزر الکساندرایت Gentlelase است كه با كمترين تعداد جلسات درمانى (بطورميانگين ۵-۳ جلسه) و اثر بخشى بهتر و درد کمتر، نسبت به ليزرهاى دیگر؛ توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهاى زيرپوستى را دارد.

اگر كسب اطلاعات لازم در مورد نوع و مدل و كمپانى سازنده دستگاه ليزر، برايتان مقدور نبود، ساده ترين و مطمئن ترين راه، تست ليزر روى قسمتى از پوستتان است، به همين منظور، در کلینیک پوست و مو دکتر مرجان حداد، امكان تست رايگان پيش بينى شده تا با اطمينان، بتوانيد جلسات درمانى راشروع كنيد و مطمئن شويد كه پولتان را هدر نمى‌دهيد.

دستگاه لیزر الکساندرایت آمریکایی چیست ؟

دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا آمریکایی یکی از قویترین ، موثرترین و ایمن ترین دستگاه لیزر موهای زائد در دنیا میباشد.

این دستگاه به نوعی شاهکار صنعت دستگاه های لیزر موهای زائد است و میتواند بدون هیچگونه درد موهای زائد را از بین ببرد.

دسنگاه مورد استفاده در این مجموعه ساخت کشور آمریکا بوده و بهترین برند دستگاه لیزر موهای زائد میباشد، متاسفانه در سالهای اخیر در برخی از بازارها نمونه های فرعی این دستگاه که ساخت کشورهای آسیایی و اروپایی است تهیه و توزیع شده که به دلیل نبود تکنولوژی های مناسب در این کشورها، توانایی رقابت با دستگاه الکساندرایت امریکایی را ندارند.استفاده از دستگاه های ساخت دیگر کشورها توصیه نمیشود چرا که پس از چند جلسه درمان، موها کاملا مثل روز نخست بازگشت دارند و توانایی ازبین بردن موهای زائد را ندارد.

دستگاه الکساندرایت امریکایی کندلا دارای گازی مخصوص به نام "کرایوژن" بوده که همزمان با لیزر بر روی پوست اسپری میگردد و سبب بی حسی موضعی پوست شده و از آسیب های پوستی جلوگیری و مانع سوختگی میشود.در مقایسه باید گفت دستگاههای الکساندرایت آسیایی یا اروپایی از این گاز استفاده نمیکنند و بعضا از ژل استفاده میکنند.

بنابراین برای دریافت بهترین خدمات قبل از انجام هرگونه درمان مطمئن شوید دستگاه لیزر مورد استفاده حتما ساخت امریکا باشد.

در حال حاضر بهترین دستگاه لیزر موهای زائد در دنیا دستگاه الکساندرایت امریکایی شرکت "Candela" میباشد، این دستگاه با نام تجاری "GentleMax Pro" شناخته میشود، این دستگاه بیش از هر دستگاه دیگری در کلینیکهای معتبر و معروف امریکایی به کار میرود چراکه از نظر میزان تاثیر، سرعت ،کم بودن عوارض و بدون درد بودن فرایند درمان، بی رقیب میباشد.در ضمن لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت امریکایی هیچ محدودیت سنی ندارد و درمان دخترخانم های جوان نیز امکانپذیر میباشد.

اما متاسفانه قیمت بالای این دستگاه که چندین برابر قیمت نزدیکترین رقیب خود است ، باعث شده به تعداد کافی در کشور ما موجود نباشد ، اما خوشبختانه کلینیک لیزر دکتر مرجان حداد این دستگاه را در اختیار دارد و آماده ی ارائه ی خدمات لیزر به همشهریان عزیز میباشد.

توصیه ی پزشک برای لیزر موهای زائد

افراد متقاضی نباید حدود 1 ماه قبل از لیزر موهای زائد بدن یا صورت، موهای خود را با روش هایی مانند اپیلاسیون یا موم انداختن از ریشه بکنند. توجه داشته باشید 2 ماه قبل از لیزر هم نباید سولاریوم کنند یا حمام آفتاب بگیرند. بهتر است روز قبل از لیزر، موهای خود را اصلاح کنند و آن قسمت از پوستشان که قرار است لیزر شود، بدون هرگونه مواد آرایشی و حتی ضد آفتاب باشد. بعد از لیزر هم می توان از انواع پمادها یا کرم های ضدالتهابی و ترمیمی برای پیشگیری از سوزش، خارش، قرمزی و التهاب احتمالی تا 2 روز بعد از لیزر کمک گرفت.

انجام لیزر موهای زائد

ليزر در مطب و اتاق ليزر انجام مي‌شود، كسانى كه به درد حساس هستند يا قصد ليزر نواحى حساس پوست را دارند، مى‌توانند يك ساعت قبل از انجام ليزر موهای زائد، ازكرم بی حس کننده زايلا-پى (xyla-p) استفاده كنند البته مشکل درد در مدل جدید لیزر Gentlelase بطور کامل برطرف شده و بدون نیاز به بی حسی، حتی در مناطق حساس، انجام می‌شود. پوست محل ليزر بايد بطور كامل تميز شود(هر نوع كرم، ازجمله كرم بي حسى، ضدآفتاب،كرم پودر، عطر و هر نوع لوازم آرايشى مى‌تواند، باعث سوختگى پوست شود) عينك هاى محافظ براى پوشاندن چشم استفاده شده و در تمام مدت انجام ليزر، چشمها بسته باشد. ليزر بايد توسط پزشك يا اپراتور دوره ديده و مجرب انجام شود. علائمى كه نشانگر انجام صحيح ليزر موهای زائد است عبارتند از:

١- ورم مختصر پوست اطراف موهاى زائد كه به آن ادم پرى فوليكولار(perifollicular edema) مى‌گويند،اين ورم كه به اندازه يك عدس كوچك است، علامت انتقال موفق انرژى ليزر به عمق پوست و جايى كه ريشه مو قرارگرفته است، مى‌باشد.

٢- خاكستر شدن بخشى از ساقه مو كه بيرون از پوست قرار گرفته است.

٣- بوى خاص موى سوخته يا كز داده شده

موهاى ليزر شده، به تدريج ظرف روزهاى بعد و حداكثر تا دو هفته بعد، خود بخود مى‌افتد. فاصله بين جلسات ليزر ٨-٦ هفته است ولى بسته به صلاحديد پزشك ممكن است تغيير كند.

ساير كاربردهاى ليزر دايود lightsheer عبارتند از:

افرادى كه بعد از اپيلاسيون يا shave كردن، موهايشان زير پوست می رود - اصطلاحاً عارضه پوست مرغى يا pseudofolliculitis barbae

درمان عروق متسع زيرجلدى يا leg vein ها - كه گاهى به اشتباه واريس گفته مى شود

مقایسه لیزر موی زائد و الکترولیز:

الکترولیز (electrolysis) یعنی: تخریب (lysis) با استفاده از برق(electro)، در این روش، یک سوزن نازک در کنار ساقه مو، به عمق پوست وارد می‌شود و از طریق برقراری جریان الکتریسیته، فولیکول مو تخریب می‌گردد.

مزیت الکترولیز نسبت به لیزر اینست که برای همه انواع موهای زائد، حتی موهای بور و سفید قابل استفاده است؛ درحالیکه لیزر روی موهای تیره رنگ، مؤثر است. اما معایب الکترولیز که کاربرد آن را محدود کرده است عبارتنداز:

۱- تأثیر الکترولیز تا حد زیادی وابسته به اپراتور است، زیرا سوزن الکترولیز، باید بطور کامل در تماس با فولیکول مو قرار بگیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

۲- تأثیر الکترولیز در افراد مختلف، متفاوت است؛ به عبارت دیگر بعضی از افراد از الکترولیز نتیجه خوبی می‌گیرند و بعضی دیگر نتیجه نمی‌گیرند.

۳-الکترولیز برای درمان موهای زائد مناطق وسیع، عملا ممکن نیست.

 

درمان دارویی موهای زائد

داروی افلورنیتین (Eflornithine) که مهارکننده آنزیم اورنیتین دکربوکسیلاز است سرعت رشد مو ها را کاهش می‌دهد و در حال حاضر به عنوان درمان مكمل برای رفع موی زائد چانه در خانم ها، استفاده می‌شود.

برای اطلاع بیشتر درمورد لیزر موهای زائد می توانید به بخش

پرسش و پاسخ لیزر موهای زائد 

مراجعه نمایید.

نوشتن دیدگاه

سوالات متداول لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟
بسته به این که آستانه درد شما چقدر باشد، فرایند لیزردرمانی می تواند برای شما از بی درد تا دردناک طبقه بندی شود. اما نگران نباشید. دستگاه های امروزی با پیشرفت تکنولوژی مجهز به خنک کننده هایی هستند که درد را تا حد بسیار زیادی برطرف و آن را کاملا قابل تحمل می کنند.
عوارض بعدی لیزر موهای زائد چیست؟
در صورتی که نکات لازم قبل از انجام لیزر را رعایت کنید، بعد از آن از پوستتان مراقبت نمایید و لیزردرمانی شما توسط اپراتور متخصص انجام شود، لیزر هیچ گونه عوارضی به همراه نخواهد داشت.
آیا لیزر موهای زائد باعث حذف کامل این موها می شود؟
تحقیقات نشان داده است که این روش به میزان ۷۰ درصد موهای زائد را از بین می برد و ۳۰ درصد باقیمانده را به صورت کرک و موهای بی رنگ و نازک در می آورد.
تاثیر لیزر موهای زائد چند روز بعد از آن قابل مشاهده است؟
شما می توانید بعد از حدودا دو هفته آثار لیزر را ببینید. بعد از این زمان موهای شما شروع به ریزش می کنند و کم شدن آن ها به وضوح قابل مشاهده است.
در کلینیک لیزر موهای زائد دکتر حداد اصفهان از چه دستگاه هایی استفاده می شود؟
انواع مختلفی از دستگاه های به روز و پیشرفته لیزر در کلینیک دکتر حداد موجود است که هرکدام برای نوع خاصی از موها و پوست ها مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب نوع این دستگاه به عهده پزشک متخصص و با توجه به معاینه و مشاوره پیش از لیزر درمانی است.