اصفهان، خیابان توحید میانی، بالای داروخانه دی، ساختمان پزشکی توحید

09026553928

031-36281305

لیزر , انواع لیزر

لیزر یکی از دستگاه های زیبایی امروزه به شمار می رود.

لیزر

را با مدرنترین دستگاه ها در

کلینیک دکتر حداد

تجربه کنید.


کلمه

ليزر

(laser) در واقع مخفف Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation به معني تقويت نور با نشر تابش تحريک شده است. نور ليزر در حقيقت نور همگرای تکرنگ است که به علت همين خاصيت همگرايي، توان بسيار بالايي دارد. ليزرها بر اساس طول موج خود تقسيمبندي ميشوند و هر طول موجي هدف خاصي را مورد اصابت قرار ميدهد يا به عبارت ديگر هرکدام از مواد درون بافت، طول موج خاصي را جذب ميکنند.

اين اهداف اصلي موجود در بافت عبارتند از: آب، ملانين و هموگلوبين. ليزرهاي موي زائد، ملانين موجود در فوليکولهاي مو را هدف قرار ميدهند؛ ليزرهاي تخريبي، آب داخل سلولها را و ليزرهاي عروقي، هموگلوبين (ماده داخل گلبولهاي سرخ) را. ليزرهاي تخريبي تاتو نيز بر اساس طول موج هرکدام جذب رنگ خاصي ميشوند و از همين اصل کلي در درمان ضايعات مختلف بدن و پوست استفاده ميشود. همیشه در مورد لیزر موهای زائد مردان پرسیده می‌شود این است که ” آیا لیزر موهای زائد برای آقایان نیز وجود دارد؟” و جواب این سوال نیز بسیار ساده است – بله! هر روزه تعداد بیشتری از مردان علاقه پیدا می‌کنند که ظاهری تمیز و شیک داشته باشند و لیزر موهای زائد یکی از کارهایی است که به این منظور باید انجام بدهند. مردان نیز ممکن است به اندازه‌ی زنان از موهای زائد خود ناراضی باشند و وقتی صحبت از بین بردن موهای زائد بدن می‌شود، مردان نیز با مشکلی مشابه با مشکل زنان رو به‌رو هستند.

ليزر چگونه عمل می کند؟

همانطور كه در اثر تابش نورخورشيد اشياء بهتدريج گرم ميشوند، تابش ليزر نيز باعث گرم شدن، داغي و نهايتا تخريب هدفهاي حساس بافتي خواهد شد. از آنجا كه ليزر تك طول موج است، فقط باعث داغ شدن وتخريب ساختمانهاي خاصی ميشود و افزايش حرارت در ساختمانهای مجاور كه حساس نيستند، زياد قابلتوجه نيست، بنابراين با انتخاب ليزر مناسب و با دانستن ويژگيهای بافتي ميتوان ضايعه مورد نظر را تخريب و در عين حال كمترين صدمه ممكن را به ساختمانهاي مجاور آن وارد كرد. مثلا ليزری كه طول موج حدود ۵۸۵ نانومتر است (Pulse dye laser) بيشتر روي ساختمانهای عروقي اثر ميكند و براي درمان عروق واريسي پوست، ضايعات همانژيومي، و لكها و خالهاي عروقي به كار ميرود.

ليزر در درمان بيماری های پوستی و زيبايی چه کاربردی دارد؟

درمان و كاهش موهاي زائد بدن، ضايعات و خالهای عروقي، انواع ضايعات رنگی و رنگدانهای پوست كه شامل خالهاي رنگي پوست و خالكوبيها ميشود، كاهش چين و چروك، فرورفتگيها و جای زخمهای ناشی از بعضی بيماريهای پوستی مانند آكنه، درمان بعضی از انواع بيماريهای پوستي از قبيل زگيل، جاي زخمهاي برجسته و خارشدار، تركهای پوستی ناشي از بارداری و چاقی (استريا) و ترميم زخم. گاهي نيز از ليزر مانند تيغ جراحي برای برش بافت، استفاده ميكنند. با اين روش خونريزی كمتری ايجاد ميشود.

ليزر چگونه موی زائد را از بين می برد؟

با توجه به رنگ و نوع پوست و رنگ و ضخامت موهای زائد و محل آن، ميتوان از ۳ نوع ليزرND: YAG اندييگ، Diode، ديود Alexandrite و يک نوع نور تشديدشده به نام IPLبرای اين كار استفاده کرد. هدف اين ليزرها ملانين (رنگدانه مو) است و روی موهای تيره بيشترين تاثير را دارند. آنها بدون آنکه به سطح پوست آسيبی وارد شود، وارد پوست و جذب فوليکولهای مو ميشوند و همزمان صدها فوليکول مو را تخريب ميکنند.

فاصله جلسه های درماني بين۳ تا ۸ هفته و تعداد جلسهها بين ۶ تا ۸ بار متغير است. اين زمان به محل درمان و ضخامت پوست و مو بستگی دارد. قبل از شروع درمان بيمار بايد از کندن موها به هر روشي به جز تراشيدن با تيغ به مدت ۳ هفته خودداری کند. هزينه انجام ليزر برای مصارف مختلف با توجه به نوع کار، نوع دستگاه و مرکزی كه ليزر در آن انجام ميشود، متغير است. برای رفع موی زائد هم قيمت بهطور متوسط و برحسب وسعت ناحيه تعيين ميشود

نوشتن دیدگاه