اصفهان، خیابان توحید میانی، بالای داروخانه دی، ساختمان پزشکی توحید

09026553928

031-36281305

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

از بین  بردن موهای زائد با لیزر  یکی از راحتترینن و معروفترین روش هایی است که می توانید با آن از شر موهای زائد خلاص شوید، ولی با این حال عده ای نگرانند که این مسئله سرطان زا باشد. برای بر طرف کردن نگرانی خود با کلینیک پوست و مو دکتر مرجان حداد همراه باشید تا بتوانید با خیال راحت در مورد لیزر کردن یا نکردن موهای زائد خود تصمیم بگیرید.

نظر کارشناسان در مورد سرطان زا بودن یا نبودن لیزر موهای زائد چیست؟

خیلی از افراد تا نام پرتو و لیزر می آید فکر می کنند که قدم بعدی آن سرطان است. در کلینیک پوست و مو دکتر مرجان حداد ما روزانه به افرادی برمیخوریم که با شک و تردید و ترس در این مورد سوال می پرسند و نگرانند که سلامتی شان بعد از انجام لیزر موهای زائد در خطر باشد.
زمانی که شما لیزر موهای زائد انجام می دهید تنها چیزی که باعث می شود سلامتی شما به خطر بیوفتد دودی است که از لیزر بوجود می آید، این دود بوی موی سوخته می دهد و تنفس  آن در طولانی مدت موجب سرطان می شود. ولی با توجه به زمان کمی که افرادی که لیزر موهای زائد انجام می دهند احتمال آسیب دیدن آنها بسیار بسیار کم می باشد. ولی شما باید همیشه احتیاط کنید و انتخاب کلینیک خود را درست و عاقلانه انجام دهید، کلینیک مورد نظر شما باید دارای تهویه مناسبی باشد تا دود ناشی از سوختن مو در فضای مطب نماند و باعث آسیب دیدن کسی نشود.

راه حل جلوگیری از آسیب احتمالی در زمان لیزر موهای زائد

دود ناشی از لیزر بیشتر از اینکه مشتریان  یک کلینیک را تحت تاثیر بگذارد، ممکن است باعث آسیب دیدگی پرسنل مرکز لیزر موهای زائد شود.
راه حل پیدا شده برای حل این مشکل این است که از دستگاه های مکنده دود و تهویه مناسب برای فضای کلینیک استفاده کنید تا به این صورت از سیستم تنفسی خود محافظت کرده باشید.

البته  کارکنان کلینیک های تخصصی پوست و مو زیاد نترسند. چرا که تا امروز در بین این افراد مورد خاصی  که به سرطان منجر شده باشد، گزارش نشده است.

البته در این میان افرادی هستند که نباید لیزر موهای زائد انجام دهند یا اینکه تحت نظر فرد با تجربه و با استفاده از مشاوره ها و راهنمایی های او این  کار را انجام دهند.در ادامه به بررسی این افراد می پردازیم. 

لیزر موهای زائد زیر بغل

لیزر موهای زائد برای چه افرادی خطرناک و ممنوع است؟

 

1. اگر موهای کرکی با رنگ روشن دارید یا پوست شما تیره است.

موهای سفید خاکستری و قرمز یا موهای رنگ روشن نتیجه خوبی در برابر لیزر ندارند و لیزر روی موهای روشن و کرکی تاثیر ندارد. از طرفی پوست تیره انرژی لیزر را می گیرد و نمی گذارد که انژی لازم به ریشه مو برسد. درنتیجه بهترین حالت برای لیزر موهای زائد  افرادی هستند که پوست روشن و موهای تیره و ضخیم دارند.

 

2. اگر سولاریوم کرده اید یا حمام آفتاب گرفته اید.

در این صورت بهتر است که برای انجام لیزر موهای زائد 2 تا  3 ماه صبر کنید تا رنگ پوستتان برگردد. البته پوست برنزه را می توان لیزر کرد، ولی پزشک مجبور است انرژی انجام لیزر را بالا ببرد و همین ممکن است باعث شود که پوست شما آسیب ببیند.

 

3. اگر تبخال دارید.

اگر مکانی که شما قصد لیزر کردن آنرا دارید و محل تبخال شما متفاوت باشد مشکلی ایجاد نمی کند، ولی با این حال پزشکان برای رعایت کردن احتیاط قبل از لیزر از فرد مورد نظر می پرسند که آیا تبخال فعال دارد یا خیر، اگر تبخال فعال داشته باشد برای او داروی ضد ویروسی تجویز می کنند تا از پخش شدن ویروس در محل تبخال جلوگیری کنند.

 

4. اگر زخم عفونی داشته باشید.

اگر زخم عفونی دارید از انجام لیزر در آن محل خود داری کنید تا این زخم به طور کامل خوب شود، در غیر این صورت ممکن است که عفونت در آن محل پخش شود.

 

5. اگر از آگوتان استفاده می کنید.

در صورتی که آگوتان مصرف می کنید  باید بدانید که این دارو اثر لیزر را کاهش می دهد و در ضمن این دارو پوست شما را خشک و نازک می کند و ممکن است بعد از لیزر دچار عوارضی مانند سوختگی،  لک و اسکار بعد از لیزر شوید.

 

6. اگر بیماری پسوریازیس دارید.

وقتی شما پسیوریازیس، لیکن پلان و 12 بیماری پوستی دیگر اگر در اثر لیزر دچر سوختگی یا زخم شود، احتمال اینکه بیماری در آن قسمت فعال شود وجود دارد. لیزر کردن در زمانی که این بیماری ها را دارید، باید زیر نظر پزشک و با انرژی مناسب انجام شود.

 

7. اگر سابقه ی کلوئید داشته باشید.

در این صورت ممکت است به دنبال سوختگی یا زخم بعد از لیزر پوستتان گوشت اضافه بیاورد.

 

8. اگر اگزما یا آکنه دارید.

اگر اگزما یا آکنه شما عفونی نباشد انجام لیزر برای شما هیچ خطری ندارد، ولی در صورتی که عفونی باشد انجام لیزر باعث می شود عفونت در محل پخش شود.

 

9. اگر از داروی ماینوکسیدیل استفاده می کنید.

ماینوکسیدیل برای پرمو شدن مصرف می شود و لیزر برای از بین بردن مو، به همین دلیل این دو موضوع با هم در تضادند.

 

10. اگر از داروهایی که در آن ترکیبات طلا هست استفاده می کنید.

لیزر موهای زائد بدن در چنین شرایط ممنوع است.

 

11. اگر بیماری لوپوس دارید.

بیماری های مثل لوپوس که باعث حساسیت به نور می شوند باعث می شود که پوست شما نسبت به لیزر (که خود نوعی نور است) حساسیت نشان دهد.

نوشتن دیدگاه